امروزه دلایل زیادی وجود دارد که انسان‌ها و حتی موجودات دیگر برای سلامتی خود به وسایل و ابزارهای کمکی نیاز داشته باشند. از ساده‌ترین این موارد که عینک باشد گرفته تا پیشرفته‌ترین آن‌ها مانند اندام‌های مصنوعی کنترل شونده با ذهن. اگر شما کمی با این ابزارها آشنایی داشته باشید، احتمالا اسم اُرتِز (orthosis) و پروتز (Prosthesis) به گوشتان خورده است.

ارتز (Orthosis) یا بریس نام وسیله‌ای است که به هدف کمک‌رسانی به عملکرد بهتر اندام یا عضو آسیب دیده یا دچار نقص، طراحی و ساخته می‌شود.

در واقع ارتزها، یک وسیله خارجی با هدف اصلاح ساختار و بهبود عملکرد عضو یا اندامی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از ارتز باعث افزایش بهبود عملکرد یا کاهش درد در اندام‌های آسیب دیده شده و از پیشرفت بدشکلی در این اندام‌ها جلوگیری می‌کند.

تفاوت ارتز با پروتز به صورت خلاصه اینطور بیان می‌شود که ارتز برای بهبود کارآیی اندام‌‌ها طراحی و استفاده می‌شود ولی پروتز جایگزین اندام از دست رفته (مانند دست یا پای مصنوعی) می‌شود و کاربرد طولانی‌تری نسبت به ارتز خواهد داشت.

در کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی، معاینه و ارزیابی اسکلتی-عضلانی (ساختار قامتی) ستون فقرات و اندام ها، درمان غیر جراحی بدشکلی های ارتوپدی، اسکن استاتیک و داینامیک کف پا، ارائه حرکات و تمرینات اصلاحی و… انجام می پذیرد.

کلینیک تخصصی ارتوپدی تندیس شامل متخصصین ارتوز و پروتز می باشد که با بهره گیری از کادری مجرب، و با استفاده از بهترین مواد و متریال و به کمک پیشرفته ترین دستگاه های ارزیابی، اندازه گیری و تولید، اقدام به طراحی و ساخت انواع ارتوز و پروتز کرده است.

کلیه خدمات ارتوپد فنی شامل ساخت انواع کفی، کفش، زانو بند، پرتز و … در این مرکز انجام می گیرد.