اروتزهای كتف و شانه و دست

اسپلنت بلند نگه دارنده دست جهت برطرف كردن دفرميتي انگشتان دست

هر گونه آسیب دیدگی که باعث شود مفصل انتهایی انگشت خم شود، می‌تواند باعث آسیب گردد. (گاهی اوقات تاندون پاره نمی‌شود، اما آسیب باعث می‌شود بخشی از استخوان انگشت به سمت جایی که تاندون متصل است، کشیده شود. نتیجه همان است زیرا تاندون نمی‌تواند استخوان را متوقف کند.)

ارتز سارمیِنتو (Sarmiento) در شکستگی های بازو به کار میرود.

ارتز سارمیِنتو (Sarmiento) قطعه بازویی را بی حرکت میکند، بدون اینکه محدودیتی در حرکت شانه و آرنج ایجاد کند.
کاربرد :
1. شکستکی استخوان بازو با جابجایی کم
2. پس از جراحی استخوان یا بافت بازو
3. تومورهای استخوانی که در آن استخوان مستعد شکستگی است
4. پس از باز کردن گچ یا آتل در موارد شکستگی

این وسیله که به اسپلینت استاتیک انگشتان معروف است از جنس ترمو پلاستیک ساخته می شود و یک وسیله پیش ساخته می‌باشد.

کاربرد:

  1. شکستگی های بند انگشتان
  2. پارگی تاندون های طویل خم کننده و راست کننده ی بند های انگشتان
  3. دفورمیتی های مفاصل بین بند انگشتان
  4. انگشت چکشی

نام علمی: Dynamic Extenesion Wrist Hand Orthosis

عملکرد:

  1. ایجاد وضعیت اکستنشن در مچ و در مفصل انگشتان
  2. فراهم نمودن امکان انجام آپوزیشن در دست

تجویز:

  1. آسیب عصب رادیال
  2. ضعف عضلات اکستانسور مچ و انگشتان
  3. پس از اعمال جراحی در مفاصل متاکارپوفالنژیال

وظیفه باز کردن یا به عبارتی صاف کردن بند انتهای انگشتان برعهده تاندونی می‌باشد که در سطح پشتی انگشتان طی مسیر کرده و به قسمت ابتدایی بند انتهایی در پشت می‌چسبد .به دنبال ضربه با توپ یا هر ترتیبی که باعث شود بند انتهایی به طور ناگهانی خم گردد ، این تاندون در محل اتصال به استخوان پاره می‌شود.

معمولاً از آتل‌های کوچکی استفاده می‌شود که فقط مفصل انتهایی را در وضعیت اصلاح‌شده بی‌حرکت نماید . مفصل ابتدایی انگشت باید آزاد بوده و امکان خم و راست شدن کامل داشته باشد.

البته در اين تصوير بيمار با دفرميتي بند انگشت به سمت بالا دچار بود كه ناحيه فشار متفاوت مي‌باشد.

اسپلینت یا آتل وسیله ای جهت حمایت از یک عضو یا برای بی حرکت کردن یک مفصل بکار می رود. 

این اسپلینت در بیماری فلج عصب رادیان، دست حالت افتاده پیدا کرده و فرد نمی تواند انگشتان و مچ دست خود را صاف کند و جهت برطرف كردن دفرميتي انگشتان به كار ميرود.

در بیماران مبتلا به روماتوئید آرتریت درد را کاهش داده و مفصل شست با اولین استخوان کف دست را در وضعیت مناسب حمایت و نگهداری می کند.

درمان التهاب تاندون های مچ دست و شست و تاثیر روی بیماری هایی مانند Carpal tunnel syndrome از طریق ایجاد ثبات و گرما در ناحیه مچ دست و شست

نوارها يا بارهاي قابل تنظیم مچ بند قدرت نگه دارندگی مچ دست را افزایش می دهد. مچ بند به هنگام مچ درد یا به منظور ثابت نگه داشتن مچ در سندرم تونل کارپال ، قبل و یا بعد از عمل جراحی ،در رفتگی مچ و هنگام کشیدگی لیگامانها استفاده می شود.

بيمار بر اثر ضايعه مفصل آرنج دچار محدوديت حركتي شده و با بريس با مفصل مدرج جهت درمان اقدام شده است.

فرد مراجعه كننده بر اثر زمين خوردن كه تاندون هاي شانه آسيب ديده است.

در برخی از بیماری‌ها و جراحی‌های مفصل شانه، لازم است برای مدتی بازوی بیمار با زاویه‌ی خاصی از بدن دور نگه داشته شود تا فشار کمتری بر لیگامان‌ها و مفصل شانه وارد شود. به همین منظور از بریس‌های دور کننده یا ابداکش بريس استفاده می‌شود كه كمپلكس شانه را در وضعيت ابداكشن بي حركت ميكند و داراي مفصل البو قابل تنظيم در زاويه مناسب ميباشد و در اين مرحله بريس در حالت پرو بر روي بيمار ميباشد و تكميل نشده.

شکستگی ترقوه :استخوان ترقوه پل ارتباطی بین قفسه سینه و اندام فوقانی است و نیروهای وارد شده از اندام فوقانی می‌تواند باعث شکستگی این استخوان شود. ۵ درصد شکستگی‌های بدن انسان در این استخوان اتفاق می‌افتد.

درمان این شکستگی، در اکثر مواقع درمان غیرجراحی و بصورت بستن بانداژ 8 لاتین (Figure-of-eight brace) یا شانه-آویز است. حدود زمان جوش خوردن در کودکان ۲-۴ هفته و بزرگسالان ۳-۶ هفته است.