ارتوپد فنی تکنسینی است که در درمان اختلالات استخوان بندی بدن به یاری بیمار می آید. این حقیقت که اسکلت استخوان بندی بدن انسان مهم ترین بخش بدن انسان هستند بر هیچکس پوشیده نیست. ما با تکیه بر اسکلت استخوانی بدن، قادر هستیم از مکانی به مکان دیگر رفته و لذت حرکت را تجربه کنیم. اگر استخوانی در بدن ما وجود نداشته باشد ما قادر نخواهیم بود قدم از قدم برداریم و کارهای روزانه خود را بدرستی انجام دهیم.

شاید استخوان در نگاه اول جسمی بسیار سخت و مقاوم به نظر برسد که به سادگی دچار مشکل نخواهد شد اما همین استخوان های قرص و محکم بسیار شکننده هستند و به سادگی آسیب می بینند. زمانی که استخوان های بدن دچار شکستگی می شوند درمان های ارتوپد فنی ویژه ای به کار برده می شود تا استخوان به شکل اولیه خود بازگردد.

ارتوپد فنی کسی ست که در این مواقع برای درمان استخوان های بدن وارد عمل می شود. ارتوپد فنی در کنار درمان آسیب های استخوانی آموزش های لازم را در اختیار بیمار می گذارد تا بیمار پس از درمان اقدامات لازم برای مراقبت از استخوان آسیب دیده را به عمل بیاورد.

نحوه عملکرد ارتوپد فنی

تکنسین ارتوپد فنی در کنار پزشک متخصص ارتوپدی به معاینه بیمار می پردازد. شاید یکی از مهم ترین وظایف ارتوپد فنی نیز همین باشد. اگر بخواهیم به مثال هایی در زمینه ارتوپد فنی اشاره کنیم می توانیم به استفاده از بانداژ، کفش های ارتوپدی و کفی های کفش ارتوپدی و بسیاری دیگر از پروتز ها و بریس های (ارتز ها) کمکی اشاره کنیم. این ابزار ها جزء جدانشدنی درمان های ارتوپد فنی مربوط به اختلال و ناهنجاری های سیستم حرکتی بدن به شمار می آیند.

ارتوپد فنی غالبا در کنار دیگر روش های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در مواردی به خودی خود نیز می تواند در درمان اختلالات حرکتی بیمار مفید واقع شود. ابزار های کمکی ارتوپد فنی به طور کلی جایگزین مناسبی برای قالب ها گچی به شمار می آیند. از این رو در بهبودی زود هنگام بیمار پس از درمان های مربوطه و با جراحی های ارتوپدی بسیار موثر است.

پزشک متخصص ارتوپدی و تکنسین ارتوپد فنی در کنار یکدیگر و با اشراف کامل در خصوص علائم بیماری و روش های درمانی مقرون به صرفه کمک های متناسب با شرایط بیمار را در اختیار او می گذارند.

درمان‌های ارتوپد فنی

بسیاری از درد های ارتوپدی با استفاده از ابزار های کمکی ارتوپد فنی قابل درمان هستند. برای مثال امروزه برای درمان مفصل پا دیگر نیازی به استفاده از قالب های گچ نیست و ارتوپد فنی با استفاده از بریس های مخصوصی در این منطقه به یاری بیمار می آید.

با کمک ارتوپد فنی دیگر نیازی نیست تا رباط پاره شده با استفاده از قاب های گچی درمان شود. قالب های گچی دامنه حرکت بیمار را بسیار محدود کرده و طول مدت درمان را بسیار طولانی می کنند که این موضوع برای بسیاری از بیماران عذاب آور است.

زمانی که برای درمان رباط پاره از بریس های ارتوپد فنی استفاده شود بیمار می تواند بلافاصله پس از جراحی شروع به راه رفتن کند و بسیار طبیعی شروع به قدم زدن کند. زمانی که بیمار به شکل طبیعی قدم برمی دارد فشار از روی ستون فقرات برداشته می شود. از این گذشته خطر لخته شدن خون پس از جراحی به میزان قابل مشاهده ای کاهش پیدا می کند.

التهاب مفاصل که به دنبال بیماری های رو به وخامت در ستون فقرات گریبان بیمار را می گیرند توسط کمربند های ارتوپدی قابل درمان هستند. این کمربند ها بست هایی هستند که بخش تحتانی ستون فقرات را حمایت کرده و دامنه حرکت این بخش از ستون فقرات را محدود می کنند.

از جمله ابزار هایی که در ارتوپد فنی به کمک بیمار می آیند کمربند ارتوپدی، بریس ها و بانداژ هایی هستن که در هنگام خرید و هر کاری که نیاز به خم و راست شدن بیمار داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند و از ستون فقرات بیمار حمایت می کند

ارتوپد فنی غالبا به دو حوزه فعالیت محدود محدود می شود. نخست در تولید ارتز ها یا بریس ها یا مهار کننده های ارتوپدی و دیگری در ساخت پروتز های مصنوعی و یا همان اندام های مصنوعی. ارتز ها و یا مهر کننده ها بست هایی هستند که دامنه حرکت بیمار را محدود کرده تا از بروز آسیب های احتمالی دیگر اجتناب شود و بیمار بهبودی خود را سریع تر بدست آورد.

این بست ها در کنار محدود ساختن دامنه حرکت عضوی در بدن بیمار ممکن است وظیفه ثابت نگه داشتن و یا هدایت اندام مورد نظر را برعهده گرفته باشند. از طرف دیگر پروتز های درمانی همان اندام های مصنوعی هستند که جایگزین اندام طبیعی بدن انسان خواهد شد و در مواردی که بیمار به طور مادرزاد و یا بر اثر سانحه ای یک عضو خود را از دست داده است به یاری بیمار می آیند و جایگزین عضو قطع شده می شوند. ارتوپد فنی با معاینه دقیقی عضو قطع شده اقدام به طراحی اندام مصنوعی متناسب با بدن بیمار می کند و او را از نقص عضو نجات می دهد.

زمانی که در ارتوپد فنی نیاز باشد ارتز ها (بریس ها یا مهار کننده های حمایتی) برای مدت طولانی و یا برای یک اختلال جدی مورد استفاده قرار بگیرند این بست ها به شکل انحصاری برای بیمار طراحی و ساخته می شوند. اما در آسیب دیدگی های سطحی که بیمار دارای اندام ضعیفی است که نیاز به حمایت دارد و یا مچ پایش دچار پیچ خوردگی شده است ارتز هایی پیش ساخته برای او تجویز می شوند و بیمار می تواند به سادگی سایز متناسب با اندام خود را از داروخانه ها تهیه کرده و با استفاده از بستهای موجود روی ارتز آن را در منطقه مورد نظر ثابت کند. بدین صورت بیمار در طول دوره درمان احساس راحتی بیشتری را تجربه می کند و دامنه حرکت وسیع تری نیز خواهد داشت.

ارتوپد فنی در زمینه های گوناگون به یاری بیماران می آید برای مثال در شاخه دیگری از ارتوپد فنی کفی های کفش، کفش کامل و یا حتی تغییراتی متناسب با پای بیمار در کفش او به وجود می آید تا شیوه راه رفتن بیمار اصلاح شود و درد پای بیمار تسکین پیدا کند.

یکی از نکاتی که دانستن آن برای همه ما واجب است این است که سلامتی پاها بر سلامت عمومی انسان در زمان پیری ارتباط مستقیم دارد. پاها ستون های بدن انسان هستند و اگر از عضلات قدرتمندی در پاهای خود برخوردار باشید و اختلال و یا ناهنجاری در ساختار پاهای شما وجود نداشته باشد سالهای پیری خود را به سادگی و بدون کمترین مشکلی طی خواهید کرد.

امروزه در ارتوپد فنی با استفاده از پدوباروگرافی و تکنولوژی های نوضهور یارانه ای کفی های مدرنی را برای بیماران طراحی می کنیم. در پدوباروگرافی نقش تصویر کف پای بیمار توسط رایانه برداشته می شود تا کفی مناسبی که با شکل و ساختار پای بیمار در تناسب است برای او طراحی و ساخته شود.

وظایف ارتوپد فنی

نقش اصلی ارتوپد فنی کمک کردن به افرادی است که برای سلامتی بیمار تلاش می کنند. این افراد می توانند پزشکان متخصصی باشند که به کمک ارتوپد فنی نیاز پیدا خواهند کرد تا بهترین ابزار را در درمان بیماری به آنها معرفی کند و یا جراحانی که با استفاده از اطلاعات ارتوپد فنی بهترین قطعات و تکنیک ها را در جراحی بیمار مورد استفاده قرار می دهند. ارتوپد فنی در کنار کادر درمانی مربوطه بهترین گزینه ها و تکنولوژی های روز مربوط به درمان های استخوانی را در اختیار درمانگر می گذارد. ارتوپد فنی امکان استفاده از پین ها را به جراح پیشنهاد خواهد داد تا پروسه بهبودی بیمار با سرعت بیشتری همراه باشد. ارتوپد فنی در مواردی با ارائه ابزار های کمکی مناسب به پزشکان متخصص ارتوپد درمان بیماران را بدون نیاز به عمل های جراحی امکان پذیر می کند.

ارتوپد فنی با استفاده از تکنولوژی های ارتوپدی روز دنیا استخوان بندی بدن بیمار را معاینه کرده و مشکلات احتمالی را شناسایی می کنند. ارتوپد فنی قالب های گچی که برای حمایت از استخوان آسیب دیده به کار گرفته شدند را از منطقه مورد نظر برمی دارند.

ارتوپد فنی باید روابط عمومی بسیار قوی داشته باشد چرا که در ارتباط مستقیم با بیمار هستند و برای آموختن نکات لازم در مراقبت های پس از درمان به این ویژگی نیاز خواهند داشت. ارتوپد هایی فنی تمام اطلاعاتی که بیمار در دوره درمان ارتوپد فنی و بهبودی به آن نیاز خواهد داشت را در اختیار بیمار می گذارد. ارتوپد فنی بیمار را با تغییرات تازه ای که در بدنش به وجود آمده است آشنا ساخته و به او کمک خواهد کرد تا با شرایط جدید کنار بیایند.

او به بیمار کمک خواهد کرد که پروتز اندام مصنوعی خود را به عنوان جایگزین اندام بدن خود پذیرفته و از آن نهایت استفاده را ببرد. ارتوپد فنی پس از درمان بیمار تا مدت با بیمار در ارتباط بوده و تجربیات بیمار از درمان های ارتوپد فنی را از وی جویا می شوند تا در صورت بروز هرگونه نارضایتی و ناراحتی در عضو آسیب دیده ارتوپد فنی را در جریان قرار دهند.

ارتوپد فنی علاوه بر راهنمایی های عمومی تمرین ها و حرکات فیزیکی را هم به بیمار می آموزد تا بیمار با انجام این تمرین ها سلامتی خود را زودتر بدست آورده و بتواند دامنه حرکت خود را افزایش دهد.

درمان چه مشکلاتی را به متخصص ارتوپد بسپاریم؟

بیماری‌ها و مشکلاتی که یک متخصص ارتوپد می‌تواند به درمان و رفع آنها کمک کند، شامل موارد بسیار متعددی می‌شوند و به‌طور‌کلی این‌طور می‌توان گفت که هر بیماری، اختلال، آسیب یا عارضه‌ای که به اندام‌های اسکلتی و عضلانی مربوط شود.